گالری عکس
موضوعات
۱۳٩٠/٤/۱۳, ٦:٢٦ ‎ب.ظ فریبا

دُلفین پستاندار دریایی از رده آب‌بازان می‌باشد. خانواده دلفین با ۱۷ جنس و ۳۵ گونه بزرگ‌ترین خانواده زیر راسته نهنگهای دندان دار محسوب می‌شود. پوست بدن دلفینها معمولاً صاف و برهنه‌است. ممکن است در سر و تنه تعدادی از آنها مو وجود داشته باشد .تعداد دندانها زیاد و در بعضی گونه‌ها به ۲۶۰ عدد می‌رسد و عمدتاً از ماهیها و سرپایان و حتی دلفین‌های کوچک‌تر تغذیه می‌کنند. طول آنها از ۲/۱ الی ۹/۳ متر و وزنشان از ۲۳ تا ۱۳۶ کیلوگرم متفاوت گزارش شده‌است.

دانشمندان بر این باورند که هنگامی که یک دلفین می‌خوابد فقط نیمی از مغز او استراحت می‌کند نیمه دیگر بیدار باقی می‌ماند تا دلفین به شکل طبیعی عمل کند پس از مدتی، دو نیمه مغز کارهایشان را با هم عوض می‌کنند.

دلفین در فرهنگ ایران

در فرهنگ ایرانیان دلفین بستگی نزدیکی با آیین مهر دارد چنانکه در بسیاری از آثار برجا مانده از این آیین ، مهر در دوران کودکی و در کنار مادرش ناهید یا به تنهایی سوار بر دلفین دیده می‌شود. در نقش نوعی از فرش های زیبای ایرانی با نام « ماهی در هم » یا « هراتی » نیز می‌توان ردی از دلفین و پیوند آن با دیگر نمادهای آیین مهر همچون گل نیلوفر را یافت.

گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق شدند از طریق یک زبان مشترک ابتدایی با دلفین ها ارتباط برقرار کنند و با آنها حرف بزنند.

از انسان ها و دلفین ها خواسته شد که به دنبال اشیایی چون توپ و شال بگردند.

در این تحقیق از یک صفحه کلید بزرگ نیز استفاده شد. هر یک از کلیدهای این صفحه کلید یک نماد خاص را نشان می دادند و هر یک از نمادها با یک صدای خاص مرتبط بود.

زمانی که یک دلفین با بینی خود یک کلید را فشار می داد، محققان شیء مرتبط با نماد را به داخل آب پرت می کردند.

همچنین دلفین ها می توانستند صدای یک کلید ویژه را هم تقلید کنند و به این ترتیب زیست شناسان شیء منطبق با صدا را به آب پرت می کردند.

در این تحقیقات که به مدت سه سال انجام شد ، دانشمندان کشف کردند درحالی که دلفین های نر علاقه کمی برای تعامل با انسان ها را از خود نشان می دادند ماده های جوان شیفته بازی و تعامل با انسان ها بودند.

این کشف توضیح می دهد که دلفین های ماده در جوانی زیاد بازی می کنند چراکه بعد از مادر شدن وقت آزاد زیادی برای این کار ندارند و باید به بچه ها رسیدگی کنند

در اغلب نمونه ها طول دوره بارداری بین 9 تا 12 ماه است.بین تولد اولین و دومین بچه ،حداقل دو سال فاصله وجود دارد.دربیشتر موارد هنگام تولد،نوزادها از دم خارج می شوند.بلافاصله پس از قطع بند ناف ،نوزاد بایستی سریعا خود را به سطح آب برساند و اولین تنفس را انجام دهد.

آخرین مطالب
» ۱۳٩٠/۱٠/٢۸ ( ۱۳٩٠/۱٠/٢۸ )
» ۱۳٩٠/۱٠/۱۱ ( ۱۳٩٠/۱٠/۱۱ )
» لیلی ... مجنون ( ۱۳٩٠/۱٠/٦ )
» محرم ( ۱۳٩٠/٩/٩ )
» ***ببار امشب*** ( ۱۳٩٠/۸/۳ )
» ::..عکس...:: ( ۱۳٩٠/٧/۱٠ )
» کلاغ عاشق! ( ۱۳٩٠/٧/۳ )
» *زن و شوهر* ( ۱۳٩٠/٥/٢٥ )
» خدا... ( ۱۳٩٠/٥/۱۳ )
» مناجات ( ۱۳٩٠/٥/۱٢ )
ADS
بایگانی
درباره ما


ایجاد کننده وبلاگ :

♥ ♥ ♥ ♥ ♥

♥ ♥ ♥ ♥ ♥
♥ ♥ ♥ ♥ ♥
lvl
♥ ♥ ♥ ♥ ♥

تمامی حقوق متن ها، تصاویر سایت مربوط به این سایت می باشد و استفاده از آن ها در سایت ها و وبلاگ ها با لینک دادن به سایت مجاز می باشد.
.CopyRight © 2010 - 2011 lvl-photo Group , All Rights Reserved

Theme Design By ParsTools.Com